Cihazların Harita Üzerindeki Son Konumları

Cihazların Harita Üzerindeki Son Konumları

Tüm takip cihazlarının anlık harita üzerinde nerede olduğunun izlenebildiği, temel cihaz bilgilerine, arşiv kayıtlarına, sefer raporlarına ve cihaza komut iletimine kadar birçok işlemin yapılabildiği ana ekrandır.

TekTakip tüm cihazların haritada izlendiği formun daha anlaşılır olmasını sağlamak için gruplandırarak gösterim yapısını destekler ve kullanıcılara daha küçük ölçeklerde birbirine yakın cihazların gruplandırılmış bir görüntüsünü sunar. Ölçek seviyesi arttırıldıkça cihazları gruplar ve grup içindeki cihaz sayısının okunurluğunu artırmak için 3 farklı renkte gösterim sunar. Gruplandırılmış simgeler üzerine tıklandığında grup içindeki cihazların gösterimi sağlanarak cihaz özelliklerine erişim mümkün hale gelmektedir. Harita üzerindeki cihazların durumlarının okunurluğunu artırmak için cihaz simleri kullanıcı tarafından değiştirilerek kullanım amacına uygun simgeler seçilebilmektedir. Harita üzerindeki simgeler cihazın gidiş yönüne göre çevrilir, cihazın kapalı, çalışıyor, duruyor, alarm veya ihlal durumlarına göre farklı etiket renklerinde gösterim ile cihaz sayısı ne kadar olursa olsun haritada karmaşa oluşturmaz. TekTakip sunduğu kullanımı kolay ve kullanıcı dostu arayüz ile anlık izlenen cihaz sayısı ne kadar olursa olsun performanstan ödün vermeden cihazlarınızı yönetmenizi sağlar.

TekTakip donanımlarının her biri için özel ayarlanabilecek veri merkezi konum bildirim parametreleri ile gelir ve bu parametreler arayüz üzerinden kolayca değiştirilebilir. Herhangi bir cihazdan kısa süreliğine daha hızlı iz bilgisi alınmak istendiğinde tek yapılması gereken cihazın simgesi üzerine tıklayıp açılan pencereden seri konum gönderimi simgesine tıklamaktır. Bu sayede cihaz mevcut konum gönderim sıklığı ne olursa olsun belirli bir süre boyunca birkaç saniyede bir veri merkezine konum bildirimi yaparak adım adım izlenmesini sağlar.

TekTakip, istenen bir cihazın ekran sınırlarını içinde tutulmasını, harita üzerindeki konumunun ekran dışına çıktığında haritanın otomatik ortalanmasını, cihazdan gelen her konum verisi arasında güzergâh çizgisinin oluşturulmasını, cihazdan her konum geldiğinde sesli uyarı üretilmesini sağlayan özelliklere sahiptir. TekTakip birden fazla cihazın hareket halinde sesli uyarı verme özelliğinin işaretlenmesi ile kullanımı eğlenceli hale getirmek için cihazlardan farklı zamanlarda gelen konum verisine göre farklı nota sesleri çıkartarak özgün bir müzik oluşturulmasını sağlar.

Çoklu Ekranlarda Farklı Harita Bölgelerinin İzlenmesi

Cihazların Harita Üzerindeki Son Konumları

TekTakip, harita üzerinde farklı bölgelerin farklı ölçek seviyelerinde kullanımını sağlamak için aynı ekranda çoklu harita parçaları ile gösterimi desteklemektedir. Bu sayede her pencerede farklı bir grubu veya farklı cihazları izlemek, farklı harita bölgelerinde farklı ölçek seviyelerinde gezinmek mümkün olmaktadır. Çoklu pencerelerde farklı harita bölgelerinin gösterimi fazla sayıda cihazı bulunan işletmeler için sistem yönetimini kolaylaştıran, bilgiye ulaşmayı ve sistemi kontrol altında tutmak için büyük verilerin okunabilirliğini arttıran bir özelliktir.

Simülasyon

Simülasyon

Simülasyon, tüm cihazların geçmiş bir zamandaki konumlarının harita üzerinde canlandırıldığı uygulama şeklidir. TekTakip rakiplerinde olmayan çoklu simülasyon özelliği ile tüm cihazlarınızın belirtilen bir zamanda nerede olduklarının harita üzerinde görüntülenmesini ve istenilen bir hızda hareketliliğin oynatılmasını sağlar. Birçok takip sisteminde simülasyon sıra bazlı olduğu halde TekTakip sisteminde simülasyon gerçek zaman bazlı işlenir ve istenilen bir anda cihazların harita üzerindeki dağılımı gösterilir. Her bir cihazın kendi rotası ayrı ayrı renklerde karmaşaya sebep olmadan harita üzerinde görüntülenebilir. TekTakip, hareketliliğin başka medyalara aktarılmasını ve iz bilgisinin video formatında kaydedilmesini sağlanabilen ilk ve tek sistemdir. Cihaz veya cihazların geçmiş verilerinin harita üzerinde gösterimi ve video formatında dışa aktarımı ile sonucun istekte bulunan kurum ve kuruluşlarla paylaşılması, bu isteğin sisteme erişim olmadan karşılanabilmesi kritik seviyede önem arz etmektedir. TekTakip bu kritik seviyedeki özelliği karşılayan ilk ve tek sistemdir.

Hızlı Konum Bildirimi

Hızlı Konum Bildirimi

Geçici hızlı konum bildirimi birçok takip sisteminde olmayan bir özelliktir. TekTakip, istenen bir cihazın mevcut konum bildirim sıklığını askıya alarak belirli bir süre ile veri merkezine mümkün olan en sık konum bildirimi yapmaya başlar. Bu işlem daha sık konum bilgisi alınma ihtiyacı ortaya çıktığında cihazın adım adım takip edilmesini sağlar. Sistemde tanımlı her cihazın sürekli adım adım konum verisi bildirmesi zamanla iletişim masraflarının artmasına ve sistemin işletilmez hale gelmesine neden olabilir. Yüzlerce hatta binlerce cihazdan sürekli konum verisi alınması gereksiz bilgilerle veri tabanının dolmasına sebep olacağından disk, yönetim, raporlama bakımından olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yerine ihtiyacı karşılayacak bir konum bildirim sıklığının yanında acil ihtiyaç anında sık konum bildirimine geçilebilmesi takip sistemleri için önemli bir özelliktir. Bu önemli özellikle TekTakip sistemleri tarafından desteklenmekte ve kullanılmaktadır.

TAKİP DONANIMLARI

Takip cihazı denildiğinde ilk akla gelen araçların takip edilmesi için üretilmiş olan donanımlardır. TekTakip ürün ailesinde ise araçların takip edilmesi için gerekli teknik yeterliliklere sahip donanımların dışında üzerinde enerji bulunmayan hareketli her şeyin verimli ve kesintisiz takibi için gerekli ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Özellikle mobil kullanım için geliştirilen donanımlar yüksek hassasiyet ve düşük enerji tüketimi ile verimli ve kesintisiz takip hizmeti sunmaktadır.