Tektakip Araç Takip Sistemi Nedir
Tektakip Yazılımları

Araç Takip Sistemi – TekTakip

TekTakip, takıldığı her şeyin (araç, insan, eşya, hayvan) dünya üzerindeki konumunun belirli bir sunucuda depolanarak anlık ve geçmişe dönük iz bilgilerinin raporlanması, kullanım alanlarına uygun raporların alınması, anlık veya belirlenebilecek periyotlarda raporların alınmasını sağlayan kişi ve araç güvenliğinin sağlanmasının yanında sektörlere göre farklı faydalar sağlayabilen iş performansının yükseltilmesi ve işin yapılmasındaki masrafların azaltılması için geliştirilmiş takip sistemi yazılım ve donanımlarıdır.

TekTakip, ATO ve TOBB tarafından verilen %66,94 yerli malı belgesine sahiptir. TekTakip markası altında üretimi yapılan donanımların tasarım ve gömülü kodları, donanımlardan gelen verilerin işletilmesi ve kullanıcılara sunulması için gerekli olan sunucu ve arayüz yazılımları ile IOS ve Android platformlarındaki mobil uygulama yazılımlarının tamamı tek bir ekip tarafından geliştirilmektedir.

Harita Altlığı

Takip sistemlerinin olmazsa olmaz gerekliliği harita altlığıdır. Harita altlığı olmadan araç veya mobil takip hizmeti sunmak imkansızdır. İnternet ortamında harita altlığı sağlayan birçok sağlayıcısı vardır. Bunlardan en yaygın olanı “Google”, “Bing”, ve “Yandex” harita sağlayıcılarıdır, bu sağlayıcılar her ne kadar başlangıçta ücretsiz hizmet vermiş olsalar da son yıllarda altlığını kullanan istek sahibine tıklama başına bir ücret yansıtmaktadırlar.

Buna rağmen halen ücretsiz altlık hizmeti veren “OSM” gibi sağlayıcılarda vardır. İster ücretli ister ücretsiz olsun harita altlığının üçüncü bir sağlayıcıdan kullanılması takip sistemlerinin vazgeçilmezi olan harita altlığı kullanımı için büyük bir risktir. Gerek internet erişiminde yaşanabilecek kısıtlamalar, engellemeler gerekse harita altlığı sağlayan sağlayıcının harita altlığı sağlamasından vazgeçmesi veya hizmet politikasında değişikliğe gitmesi ile bir anda sisteminizin harita altlığı olmadan çalışmasına yol açabilir. Bu da konum bazlı cihazlarınızın uzay boşluğunda, nerede olduğu anlaşılamayan boş ve gereksiz bir sistem haline dönüşmesine neden olur.

Profesyonel takip sistemleri harici bir harita altlığına ihtiyaç duymadan ve hiçbir yeteneğini kaybetmeden çalışabilen sistemlerdir. Harita altlığı, sadece konum belirleme cihazının nerede olduğunun harita üzerinde görüntülenmesi işleminin dışında sayısal enlem ve boylam verisinin adres verisine çevrilmesi işlemlerinde de kullanılmaktadır. TekTakip yukarıda belirtilen tüm harita sağlayıcılarını desteklemenin dışında sayısal bir harita veri tabanına ve internet ortamında bulunan harita sağlayıcılarının sağladığı harita altlığından farkı olmayan yerel bir harita altlığı hizmetine sahiptir. Bu da internet erişimi olmayan ağlarda bile kesintisiz harita altlığı sağlanması ve sayısal koordinat verisinin adres verisine çevrilmesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağını göstermektedir.

Tektakip Harita Altlığı
Tektakip Veri Merkezi

Sistem Sunucu ve Yazılımlarının Kullanıcının Veri Merkezine Kurulması

Takip sistemleri hizmeti veren birçok sağlayıcı sunucu yazılımlarını müşteri veri merkezine kurmamaktadır. Bunun temel nedeni cihazın satışından sonraki yıllarda cihaz başına alınan hizmet bedelidir. Cihaz sayısı az veya bir veri merkezi olmayan işletmeler için takip hizmetinin takip sistemi hizmet sağlayıcısından alınması doğru bir yaklaşımdır. Fakat veri merkezi olan kamu veya işletmelerin cihaz sayısının da yeterli olması durumunda takip sistemi sunucu yazılımlarının kurum veri merkezinde barındırılması her ne kadar başlangıçtaki yatırım bedeli nedeniyle fazladan yatırım yapılmış gibi olsa da ilerleyen yıllardaki işletme masraflarının az olması nedeniyle daha tasarruflu bir sistem olduğu görülecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken bazı takip sistemi hizmet sağlayıcılarının her ne kadar hizmet sunucularını kullanıcı veri merkezine kurduğunu söylese de cihazların doğrudan kurulan kullanıcı veri merkezine bağlanmayıp ilk bağlantıyı takip hizmetini veren işletmenin gateway sunucuna yaptıktan sonra kullanıcı veri merkezi sunucusuna bağlandığı gibi bir sistem olmadığına dikkat edilmelidir. Sistem yazılımlarının müşteri veri merkezine kurulması veri güvenliğinin sağlanmasının yanında ilerleyen yıllardaki işletme masraflarının düşürülmesi için bir seçenektir.

TekTakip arayüz ve mobil uygulama yazılımları ile geri plan servisleri, yeterli sayıda cihaz alımı yapılan projelerde müşterinin belirleyeceği lokasyon ve sunucuya kurulabilmektir. Bu kullanım türü ile her yıl ortaya çıkan hizmet bedeli adı altındaki yüklü masraflardan kurtulmanın yanında veri güvenliğinin sağlanması, verinin kurum içi diğer karar mekanizmalarında kullanılabilmesi, veriye hızlı ve kesintisiz erişim gibi avantajları da beraberinde getirmektedir.

Bulut Hizmeti İşleyişi

Bulut hizmeti, takip donanımı kullanan kurumsal veya bireysel kullanıcıların sunucu yatırımı yapmadan verilen kullanıcı adı ve şifre ile hizmet sağlayıcı web sayfasına giriş yaparak cihazlarının nerede olduğunu görme, raporlar alma ve arşiv bilgilerinden canlandırma işlemleri gibi birçok takip fonksiyonunu kullanmalarına imkân sunan sistemdir. Bulut hizmetinde takip donanımları satın alınabilir veya kiralanabilir.

Kiralama türü kullanımlarda takip donanımı içinde kullanılan M2M hattı hizmet sağlayıcı tarafından tedarik edilebilir. Bu durumda cihaz, yıllık hizmet ve M2M hattı bedelleri tek bir kira bedeli ile yönetilebilir. Takip donanımlarının satın alınması ve donanım içindeki M2M hattının da kullanıcı tarafından temin edilmesi durumunda bile satın işleminden sonraki birkaç yıl sonra hizmet bedeli adı altında yıllık cihaz başına bir bedel ödenmesi gerekecektir. Bu bedel sunucu hizmetlerinin kullanım bedelidir ve cihaz kullanıldığı sürece devam eder.

Tektakip Bulut Hizmeti

TEKTAKİP ARAÇ TAKİP SİSTEMİ GENEL YAZILIM ÖZELLİKLERİ

HTML5 Kullanıcı Arayüzü

HTML5 Kullanıcı Arayüzü

Tüm Platformlarda Çalışma

Tüm Platformlarda Çalışma

TCP/IP TCP Socket Dinleme

TCP/IP TCP Socket Dinleme

Her Bağlantı İçin Ayrı İş Parçacığı Yönetimi

Her Bağlantı İçin Ayrı İş Parçacığı Yönetimi

Donanımlarla Binary Haberleşme

Donanımlarla Binary Haberleşme

LDAP Desteği

LDAP Desteği

SMS ve E-Posta İle Alarm ve İhlal Bilgilendirme

SMS ve E-Posta İle
Alarm ve İhlal Bilgilendirme

Kapalı Networkler İçin Offline Harita Desteği

Kapalı Networkler İçin Offline Harita Desteği

İlişkisel Veritabanı Tasarımı

İlişkisel Veritabanı Tasarımı

Spatial (3D) Harita Desteği

Spatial (3D) Harita Desteği

Koordinatların Adres Bilgisine Çevrimi

Koordinatların Adres Bilgisine Çevrimi

Alarm ve İhlal Kontrolü

Alarm ve İhlal Kontrolü

TAKİP DONANIMLARI

Takip cihazı denildiğinde ilk akla gelen araçların takip edilmesi için üretilmiş olan donanımlardır. TekTakip ürün ailesinde ise araçların takip edilmesi için gerekli teknik yeterliliklere sahip donanımların dışında üzerinde enerji bulunmayan hareketli her şeyin verimli ve kesintisiz takibi için gerekli ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Özellikle mobil kullanım için geliştirilen donanımlar yüksek hassasiyet ve düşük enerji tüketimi ile verimli ve kesintisiz takip hizmeti sunmaktadır.